Το Σάββατο 8 Ιουνίου δακτυλιώσαμε και απελευθερώσαμε 3 πουλιά το καθένα στο περιβάλλον που έπρεπε και στο ενδιαίτημα που του αρμόζει.
Η Φαλαρίδα και ο Μικροτσικνιάς αφέθηκαν στο Γαλλικό ποταμό και ο Γκιώνης στο Σειχ Σου..και βουνό και ποτάμι!
Διαβάστε πώς το βίωσε ο εθελοντής που απελευθέρωσε το Γκιώνη:
Η απελευθέρωση του Γκιώνη (Otus scops) ήταν μια απελευθέρωση και για τον ίδιο μου τον εαυτό. Όταν ο Γκιώνης πρωτοήλθε στην Δράση ήταν ένα αδύνατο στρεσαρισμένο πουλί. Δεν γνώριζε ότι η ομάδα που εργάζεται είναι για την αναρρωσή του. Από την καθοδήγηση των έμπειρων και την διάθεση των νέων, ο χρόνος έδειχνε θετικά σημάδια για τον Γκιώνη και για την επιστροφή του στο φυσικό περιβάλλον.
Τώρα ο Γκιώνης βρίσκεται κάπου εκεί έξω στη φύση γερός και υγιής !! :)