Σάββατο μεσημέρι μια κανονική κρύα Χειμωνιάτικη ημέρα, με καθαρό ουρανό και βαρδάρη, τα μέλη της Δράσης στις εκβολές του Γαλλικού. Το κρύο τσουχτερό αλλά η διάθεση ζεστή σαν τη ψυχή μας!
Οι απελευθερώσεις – επανεντάξεις ξεπερνούν για φέτος τις 5 εκατοντάδες ή 50 δεκάδες ή αλλιώς πεντακόσιες είκοσι μια απελευθερώσεις για φέτος! Αριθμός αλλά και ποσοστό απελευθερωμενων ζωών ρεκόρ στα τριάντα σχεδόν χρόνια του Εκπαζ και συνεχεία, της Δράσης για την άγρια Ζωή, στην Βόρεια Ελλάδα. Γεγονός που μας γεμίζει απερίγραπτη χαρά και μας δίνει καύσιμο και κουράγιο για να συνεχίσουμε.
Και μερικές στιγμές από τις δύο ποιο πρόσφατες απελευθερώσεις- επανεντάξεις!
Μια θηλυκή νεαρή Ξεφτερίνα (Accipiter nisus) κι ένα έφηβος Ασημόγλαρος (Larus michahellis) ήταν τα ζώα που η ¨Όλγα και ο Άγγελος βοήθησαν να ξαναπετάξουν.. και κολυμπήσουν (για το γλάρο) στη φύση!!!