Στις 12/07 βρέθηκε η μητέρα μου στην οδό Μοναστηρίου, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και βλέπει στην απέναντι πλευρά να σταματάει ένα αυτοκίνητο για 2-3 λεπτά, να αφήνει κάτι ο συνοδηγός στον δρόμο (ούτε καν στο πεζοδρόμιο!) και να φεύγει.
Αφού κοιτάζει καλύτερα και προς έκπλήξη της, βλέπει μια χελώνα (Μεσογειακή, θηλυκή) στην μέση του δρόμου! Φυσικά την πήρε, την έβαλε σε μια κούτα και την έφερε στο σπίτι.
Διαπιστώσαμε πως η χελώνα είναι καλά αφέθηκε στο δάσος του Σέιχ Σου, μακρυά από τον δρόμο.
Σκέφτηκα πως οι συγκεκριμένοι άνθρωποι πήραν την χελώνα από κάποιο δάσος, με σκοπό να την κρατήσουν για κατοικίδιο και μάλλον το μετάνιωσαν και τους φάνηκε πολύ καλή ιδέα να την αφήσουν στην μέση του δρόμου.
Τα Άγρια Ζώα δεν είναι για το σπίτι, δεν είναι για φυλάκιση, ούτε για παιχνίδι.
Γιατί να τους χαλάμε την ηρεμία και να παρεμβαίνουμε στην φύση;