Η νεαρή Γερακίνα (Buteo buteo) που μας είχε παραδώσει τραυματισμένη από σκάγια το Δεκέμβριο, κάτοικος της περιοχής, απελευθερώθηκε στις 23/2/2018, στην περιοχή της Βόλβης.
Όταν βρέθηκε το πουλί και παραδόθηκε στο Φορέα Διαχείρισης λιμνών Κορώνειας Βόλβης, είχε τραύματα στο στέρνο από τα σκάγια και κάταγμα στο αντιβράχιο.
Μετά από 2 μήνες περίπου περίθαλψης στο κέντρο περίθαλψης "Δράση για την άγρια ζωή", έφτασε η ώρα να απελευθερωθεί και πάλι στο φυσικό του περιβάλλον, ελπίζοντας να έχει καλύτερη τύχη από αυτή που είχε μέχρι τώρα σταπρώτα χρόνια της ζωής του.
Δείτε το βιντεάκι της επανένταξης της Γερακίνας...