Την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε η επανένταξη μιας νεαρής Γερακίνας στον Άγιο Δημήτριο Τσαλικόβου, στις όχθες της παλιάς κοίτης του Αξιού.
Το ζώο μεταφέρθηκε στη "Δράση για την άγρια ζωή" στις αρχές του Αυγούστου για να του παρασχούν οι πρώτες βοήθειες, ύστερα από πτώση του σε κολλώδη ουσία.
Το πτέρωμά του ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση, αλλά έπειτα από συνεχείς πλύσεις και την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή, η νεαρή γερακίνα μπόρεσε να ανακάμψει και να είναι πλέον σε θέση να ξαναπετάξει.
Της ευχόμαστε καλές και πιο προσεκτικές πτήσεις στο μέλλον.